Mindenki örül, ha madáretetőjén megjelenik egy erdei pinty, egy zöldike vagy éppen egy színpompás tengelic. Ezek a madárkák úgy színt adnak a havas ágaknak, akár a hófödte talajetetőnek.
Nincs miről beszélnünk. A pintyféléket mindenki szívesen látja. Az alábbiakban megismerhetik a madáretetőkön megjelenő leggyakoribb hat pintyfélét és megtudhatják, mivel és hogyan érdemes őket a kertünkbe (vagy éppen az erkélyünkre) csalogatni.
1. A zöldike
Leggyakrabban őt pillanthatjuk meg a lakott területeken, ahogy éppen csipkebogyót csipeget vagy az ágak hegyéről trillázik. Az etetőn veszekedős természetű, gyakran összekap saját fajtársaival, de a többi madárral is.
harcias zöldike
A tojók egyszerű szürke- zöld színűek, a hímek sárgászöldek, de mindkét nem felismerhető a sárga szárnycsíkjáról.
A zöldikék az etetőn szívesen fogadják a napraforgómagot, de a kisebb magvakat is. Erős csőrüknek hála, a nagyobb magvakkal is megbirkóznak.
tollászkodó zöldike
2. Az erdei pinty
A hímek feltűnő színezete ellenére gyakran nem vesszük észre ezt a pintyőkét. Ennek legtöbbször az az oka, hogy őkelme kizárólag a talajetetőről hajlandó enni, a függesztett eledeleket (cinkegolyó, dróthálós etető, stb.) elkerüli. Az avarban tipegő erdei pintyeket azonban könnyen beazonosíthatjuk, lássuk, hogyan.
erdei pinty meggyfaágon
Könnyű meghatározni fehér szárnycsíkjáról és arról, hogy lépkedve halad a földön, nem ugrálva.
A hímek kék sapkával és rózsaszín mellkassal rendelkeznek, hátuk halványzöld. A tojók ezzel szemben csupán barna színűek.
Ezeket a madarakat elsősorban olajos magvakkal fogadhatjuk.
erdei pinty hím talajon
3. A fenyőpinty
Nyáron hiába kutatunk fenyőpintyek után, mivel ők csak téli vendégként jelennek meg nálunk, eredeti hazájuk Skandinávia, fiókáikat is ott nevelik fel. Tehát ezen madaraknak mi vagyunk Afrika.
fenyőpinty hóban
A fenyőpintyeket megismerhetjük narancssárga hasukról, ez a tojóknál kevésbé kiterjedtebb és halványabb.
Ezek a pintyfélék alkalmanként hatalmas csapatokban érkeznek hozzánk, ilyenkor sokkal gyakrabban észlelhetők az etetőkön is. Szeretik a napraforgómagot és a bükkmakkot.
fenyőpinty tojó napraforgómagot eszik
4. A tengelic
Az egyik legszínesebb hazai madarunk. Egyes helyeken stiglicnek is nevezik, mert énekét mindig “Stigelitt! Stigelitt! Stigelicc!” -el kezdi.
a tengelic volt a 2017- es év madara
A nemeket terepen nem nagyon lehet elkülöníteni, mindkettőjükre jellemző a piros folt a csőr körül. A fiatal madaraknál ez hiányzik, de az etetőn általában a már majdnem kifejlett, csak részben folttalan tengelicek figyelhetőek meg.
A tengelicek etetőre csalogatásához feltétlenül keverjünk a nagyobb magvak közé egy- két marék kölest és mákot vagy egyéb apró szemű magot.
tengelic kerítésen
5. A csíz
Mindig csapatban érkező, kicsi, izgága pintyféle, általában februártól kezdve figyelhetjük meg az etetőn.
csíz és barátcinege az etetőn
Éppen kék cinege méretű, aprócska madár sárga és zöld színekkel a hímnél, szürkével a tojónál. Mindkét nemnél megfigyelhetőek a fekete csíkok a háton és a hason.
A csízek kis termetük ellenére ügyesen kibontják a napraforgómagot, de jó, ha kisebb magokkal is szolgálunk nekik.
csíz hím ágvégen
6. A meggyvágó
Az etető legerősebb testfelépítésű magevője, még a zöldikék sem mernek kekeckedni vele. Hatalmas csőrével akár a meggymagot is képes feltörni, innen a neve.
hatalmas csőrével a meggyvágó ijesztőnek tűnhet
Minden meggyvágó felismerhető vaskos csőréről és fekete állfoltjáról. A tojók halványabb színezetűek a hímeknél.
A meggyvágóknak nyugodtan adhatunk nagyobb magvakat is, mint a napraforgó- vagy a kendermag.
SOK SIKERT KÍVÁNOK A PINTYFÉLÉK MEGFIGYELÉSÉHEZ ÉS ETETÉSÉHEZ!
HA MÉG TÖBB ÉRDEKESSÉGET SZERETNÉL, LÁTOGASS EL A http://www.mme.hu-RA!
HA BE SZERETNE TEKINTENI AZ ETETŐK ÉLETÉBE, AKKOR FIGYELMÉBE AJÁNLOM A CSIVITELŐ VIDEÓKAT, A CSIVITELŐ YOUTUBE CSATORNÁJÁT:
https://www.youtube.com/channel/UCX4Y6mhYnFZtqLNbQ9I1NVw
Kommentek