Az egyre hűvösebb idők beálltával a madárbarátok többsége már elkezdte a madáretetést. Ahogy az etetőn egyre nő a madarak és madárfajok létszáma, gyakoribbak lesznek a veszekedések, összezörrenések a tollas vendégek között. Hogyan tudjuk elkerülni ezeket az akadályokat és hogyan vonzhatunk még több madarat az etetőre? Erre kaphatunk választ az alábbiakban.
fenyőpinty
Vannak madarak, amelyek összeférhetetlenek, mások igenis jól kijönnek egymással, de minden madárközösség rémálmai a ZÖLDIKÉK, akik mindenkit “terrorizálnak” és erős csőrük minden látogatót eltántorít a bosszúállástól.
Ilyenkor a zöldikék széttárt szárnyakkal és nagyra nyitott csőrrel próbálják magukat nagyobbnak mutatni, legtöbbször sikerrel.
zöldike harci állásban
Ha megnyerték a “csatát”, a jómadarak annyit esznek, amennyi csak beléjük fér, majd tovarepülnek.
MEGOLDÁS:
A zöldikéket elég kisebb adagokkal, elsősorban napraforgómaggal várni, mert ebből nem fogyasztanak túlnyomóan sokat, ezek a nagyobb magvak megdolgoztatják az ő vaskos csőrét is.
Az etető legszelídebbjei minden bizonnyal a süvöltők és a fenyőpintyek. Ezek a madarak nyugodtan megférnek a társaiktól, de még a többi madártól is.
süvöltő
fenyőpinty
ETETÉS:
A süvöltő gyakorlatilag bármilyen növényi táplálékot szívesen fogad, a fenyőpintyeket pedig napraforgómaggal vagy bükkmakkal várhatjuk a madáretetőre.
A másik két veszekedős madárfaj, ami az etetőn megjelenhet, az a feketerigó és a vörösbegy. Ők ugyan nem bántják a többi madarat, de fajtársaikkal képesek órákon át tartó “fogócskázásokat” végbevinni. Legkönnyebben úgy előzhetjük meg ezeket a veszekedéseket, ha külön- külön kis adagokat kínálunk fel ezen madarak számára.
feketerigó
vörösbegy
Ugyanakkor a nagyobb madarak is riadalmat okozhatnak az etetőn, bár lehet, hogy nem szándékosan… Gyakoriak az olyan esetek, hogy a legtöbb madár ijedten elrepül és a szajkó nézi, hogy honnan jön a veszélyforrás. 🙂
szajkó
De az is előfordul, hogy az okos mátyásmadarak rájönnek, mennyire félnek tőlük és ráadásként a ragadozó madarak hangját utánozzák, hogy kisajátíthassák az etetőt, de ezt az ijesztgetést nem szükséges megelőzni. Legfeljebb fejlődik az etetőnket látogató madarak megfigyelőképessége.
Van egy madár azonban, ami még a körmönfont szajkónak is tiszteletet parancsol…, pontosabban a csőre. Ez a madár a meggyvágó és már nevéből kiderül, hogy nem szabad ujjat húzni vele…
meggyvágó
Madarunk csőre 45 kg- os (!!!) nyomást tud kifejteni és ha kedve támad elropogtatja még az olyan csonthéjasok magját is, mint a meggy vagy a cseresznye. Nem veszekedős, de ha felbosszantják (mondjuk egy pimasz kis zöldike 🙂 ) csak megvillantja a csőrét és a verekedőnek máris elmegy a kedve a csintalankodástól…
Az etetőn történő összetűzések számát elsősorban a megfelelő mennyiségű táplálék kihelyezésével és felkínálásának módjával szabályozhatjuk megfelelő szintre. Ajánlom mindenkinek a talajetetőt, mert itt rengeteg madár elfér és tolakodás nélkül fogyaszthatják az eleséget.
erdei pinty tojó talajetetőn
Továbbá érdemes drótháló etetőt…
…és tálcás etetőt alkalmazni.
SOK SIKERT KÍVÁNOK MINDENKINEK A MADÁRBARÁT ETETŐK KIÉPÍTÉSÉHEZ ÉS A MEGFIGYELÉSHEZ!
HA MÉG TÖBB ÉRDEKESSÉGET SZERETNÉL, LÁTOGASS EL A http://www.mme.hu-RA!
HA BE SZERETNE TEKINTENI AZ ETETŐK ÉLETÉBE, AKKOR FIGYELMÉBE AJÁNLOM A CSIVITELŐ VIDEÓKAT, A CSIVITELŐ YOUTUBE CSATORNÁJÁT:
https://www.youtube.com/channel/UCX4Y6mhYnFZtqLNbQ9I1NVw
Kommentek