A madarak nem az okosságukról híresek, de, ha szükség van rá, igazán leleményesek tudnak lenni. A világ legokosabb állata címre is egy madár: az Új- Kaledóniai varjú pályázik. Ez a faj nem csak eszközhasználó, de képes bonyolult és gondolkodtató feladatokat végrehajtani. Íme egy példa: két varjút tartottak egy ketrecben, hogy kísérletezzenek velük. Adtak nekik egy egyenes és egy kampós végű drótpálcát, az egyikkel hozzáférhettek egy, egy vödörben lévő kedvenc csemegéjükhöz. Az egyik varjú gyorsan megkaparintotta a kampós drótot, s magához húzta vele a saját adagját. Ezután jött a csodálkozás: a másik varjú búsult egy kicsit, majd hirtelen felkapta az egyenes drótot, egy ágrepedésben meghajlította, majd magához húzta a másik vödröt.
Új- Kaledóniai varjú eszközhasználata
Bár hazánk madarai ekkora teljesítményre nem képesek, de mi is büszkélkedhetünk agyafúrt, ravasz, sőt még ékszertolvaj madarakkal is. Íme öt kerti madár, amellyel mindennap találkozunk, de nem is hinnénk, mennyire kitettek magukért a túlélés vagy csupán a kedvtelés érdekében…
TOP 5: Csuszka
Ez a kismadár igazi akrobata: fejjel lefelé kúszik a fatörzsön vagy éppen jó helyet keres, ahová féltett kincsit: a magvakat rejtheti. A csuszka nem várt dolgokra képes. Lássuk, mik ezek!
- A csuszka magtartalékot gyűjt, amit legtöbbször a kéregrepedésekbe, kövek közé, de az avarba is gyűjthet. Egész jó memóriájú, legtöbbször megtalálja a tartalékait, de ha nem, gyorsan új készítéséhez fog hozzá.
- Madarunk egész bátor… Elsőként szemezget az emberek tenyeréből, de akkor sem hátrál meg, ha fajtársaival vagy más madarakkal kell megküzdenie a madáretető kínálatáért. Ha a csata sikeres és kis ideig egyedül az övé a sok mag, többet is a csőrébe vesz, hogy magtartalékot készítsen magának.
- A csuszkák nagyon területhűek és a párok hűségesek egymáshoz, ezért egy kertben maximum két csuszkát (egy párt) figyelhetünk meg. Az odú nyílásait, amelyben a fiókákat nevelik agyaggal vagy sárral körbetapasztják, hogy a nagyobb madarak vagy a ragadozók ne férjenek be.
FURFANG: 6/10
HANGUTÁNZÁS: 0/10
ÖNTUDAT: 0/10
INTELLIGENCIA: 6/30
TOP 4: Széncinege
Magot csipeget a madáretetőn, ágról- ágra ugrándozik vagy éppen fészket épít a kertben kihelyezett mesterséges madárodúba. A széncinegét szinte mindenki ismeri… , de ennek a kismadárnak meglepő cselekedetei is vannak…
- A széncinegéknél a tojók az alárendeltek, a “hímeké az elsőbbség”. Ha a két vagy több madár száll le az etetőre, hogy magot csípjen fel, gyorsan felmérik a másikat. Ha az tojó és egy hím, akkor a tojó elrepül, ha hímek, akkor a szétterjesztett szárnyakkal és kidüllesztett mellel mutatják egymásnak, hogy ki az erősebb, ellenben ha mindkét madár tojó, akkor békében megférnek egymással.
- A verebek nem űzik el a cinkéket az etetőről! A cinegék az igazat megvallva igen agresszív állatok, tavasszal például képesek elejteni a törpedenevéreket, a zsezséket vagy a saját testméretüknél is nagyobb citromsármányt. A cinegéknek nincs elég erős csőrük, hogy az etetőn felbontsák a magvakat, ezért el kell szállniuk egy ágra, hogy a szerzeményüket kibontsák a felső csőrkávájukkal.
- A széncinegék jobb híján mindent megesznek: magvakat, rovarokat, húst, zsíradékot, dióféléket és gyümölcsöket. Angliában például az egy kis finomságra vágyó szén- és kék cinegék kilyukasztják a tejesüvegek fóliáját és élvezettel beleszürcsölnek a tejbe…
FURFANG: 5/10
HANGUTÁNZÁS: 3/10
ÖNTUDAT: 0/10
INTELLIGENCIA: 8/30
TOP 3: Seregély
A szőlőtermés pusztítója – efféle rémhírek keringenek erről a jómadárról. Vajon igaz ez? Mennyire okos a seregély? Mi a murmuráció? Erre és hasonló kérdésekre kaphatunk választ a következő három érdekességből.
- A seregélyek terméspusztítók. Ez a kijelentés többnyire igaz, de igazságtalan ítélkezés ez, főleg az ember szájából… A seregély ugyanis nem csak gyümölcsevő, de rovarevő is. Mi ebben a különös? Minden madár ezt teszi. Mondanánk. A seregély azonban különleges. Nem csak az általános kártevőket (mint a hernyók, sáskák, szöcskék) fogyasztja, de előszeretettel eszik és táplálja fiókáit lótücskökkel, amely elrágja a növényeink gyökereit legalább annyi kárt okozva, mint a seregélyek a gyümölcsterméssel. Ráadásul ezek a madarak szívesen követik a tehén és egyéb haszonállatokat, hogy belakmározzanak az olyan élősködőkből, mint a légy vagy a bögöly. Így tehát nyugodt szívvel mondhatjuk, hogy a seregélyek által okozott kár megtérül a lótetvek és egyéb kártevők megfogyatkozásában.
- A seregélyre már mondhatjuk azt, hogy okos. Sőt. Egy kísérlet bizonyítja, hogy ez a madár tényleg leleményes (és nem mellesleg szereti a hasát… 🙂 ). Vegyünk két átlátszó joghurtospoharat és tegyünk mindkettőbe egy kevés kavicsot, hogy a madarak ne tudják feldönteni. Töltsük meg a poharakat magvakkal vagy gyümölccsel. Az egyik poharat hagyjuk nyitva, a másikat egy papírdarabbal fedjük le, de hagyjunk neki egy kis fület. Tegyük ki a kísérletünket a kertbe és várjuk meg, amíg a madarak megérkeznek. Ha szerencsénk van, seregélyek is jönnek. Miután kiették a nyitott pohárból az eleséget, valószínűleg megpróbálják majd felnyitni a másikat. Sikerül nekik? Bevált kísérletek bizonyítják, hogy igen.
- Murmuráció. Mit jelent ez a szó? Madarak egy hatalmas csapatban való egyszerre történő mozgása. Erre többek között a seregélyek is képesek. Biztosan mindenki látott már nagy seregélycsapatot. Ebben a madarak vezetés nélkül hajszálpontosan egyszerre mozdulnak, ami egy hatalmas élőlény benyomását kelti. Hogy hogyan csinálják, az máig is rejtély.
FURFANG: 7/10
HANGUTÁNZÁS: 10/10
ÖNTUDAT: 1/10
INTELLIGENCIA: 18/30
TOP 2: Szajkó
Matyimadár. A kópé szajkó elől senki sem menekülhet. Makkot gyűjt, megtéveszti az embereket és egy igazi mókamester, aki mindenkit megpróbál átejteni. Vajon sikerül neki? Mindjárt kiderül…
- A szajkó legnagyobb mutatványa a hangutánzás, amit mesteri pontossággal végez. Még az embereket is képes átejteni. Íme néhány a szakterülete bőséges kínálatából: macskanyávogás, gyereksírás, láncfűrész, üvegcsörömpölés, birkabégetés, kutyaugatás, kalapács, szavak és mondatok. Szinte mindent képes megtanulni. Nemegyszer esett meg, hogy olyan hűen utánozta a jószág hangját, hogy a pásztor órákig kereste az elveszett birkáját, mire rájött a turpisságra.
- A szajkó szeret tartalékolni. Akár a csuszka ő is táplálékot gyűjt télire. Diót és makkot rejt el, de úgy, hogy keres egy olyan helyet, ahol puhább a talaj, majd a szerzeményét nagy gonddal a földbe kopogtatja. Az is előfordulhat, hogy szemfüles fajtársai vagy a mókusok kirabolják, ezért mindig feltűnésmentes helyet keres a termés eldugására. Ő az erdők ültetője. Egy ősszel akár több ezer makkot is elrejthet, érthető hát, hogy még nagyon jó memóriája lévén sem találja meg az összeset, így, ha nem is készakarva, de új fákat ültet.
- A csintalan szajkó egyébre is képes. Kihasználja hangtudását és amikor akkora a nyüzsgés a madáretetőn, hogy ő nem fér oda, gyorsan elkezdi utánozni a kismadarak legnagyobb ellenségei közül valamelyiket: a karvalyt vagy a macskát, hogy az összes madár elrepüljön. Ha a trükk beválik – márpedig legtöbbször beválik – , akkor övé az egész etető, nyugodtan lakmározhat az otthagyott finom falatokból.
FURFANG: 10/10
HANGUTÁNZÁS: 9/10
ÖNTUDAT: 3/10
INTELLIGENCIA: 22/30
TOP 1: Szarka
Nem erre számítottak, ugye? A tolvaj szarka! 🙂 Igaz megállapítás: a szarka öntudatos ékszertolvaj, sunyi, ravasz, kíváncsi és átejt mindenkit, aki az útjába kerül… Legyen szó lopásról, élelemről, eszközhasználatról vagy okosságról, a szarka viszi el a pálmát a kertünk madarai közül!
- A szarkák nagyon jól fejlett szociális képességekkel rendelkeznek, egyenként felismerik fajtársaikat, akárcsak mi, emberek és megjegyzik maguknak azokat a madarakat, amelyek rosszat tettek velük, de azokat is, amelyek kisegítették őket például élelemmel. Ugyanakkor ezek az élelmes állatok azon kevés madárfajok közé tartoznak, amelyek játszanak egymás között tárgyakkal, de játszhatnak kutyákkal vagy macskákkal és egyéb állatokkal is.
- A szarka öntudattal is rendelkezik. Ez azt jelenti, hogy akárcsak az ember, képes saját magáról is tudomást venni. Egy teszt bizonyítja, hogy így van. Egy tükröt mutattak meg különböző állatoknak: emlősöknek, madaraknak, stb. Ha az állat, amint meglátta a tükörképét, azt hitte, hogy az egy másik fajtársa, akkor bizonyos volt, hogy nem rendelkezik öntudattal. A szarka a madarak közül egyedül sikeresen átjutott a teszten, tudta, hogy a tükörben saját magát látja. Hallod ezt Új- kaledóniai varjú? Erre még te sem vagy képes. 🙂
- Egy történet is bizonyítja a szarkák okosságát: Egy házaspár talált egy kóbor macskát és gondolták, hogy örökbe fogadják. Csak azon csodálkoztak, hogy ahhoz képest, hogy az utcán élt, milyen szépen ki van gömbölyödve. Mikor azonban a cicát hazavitték kiderült, hogy annak már van gazdája: egy szarka, aki kölyökkora óta etette, felnevelte a macskát és mikor a macska felnőtt, ez a kötelék még akkor sem szakadt meg és a macska nem akarta megenni a szarkát. Mi vezette rá a szarkát, hogy ezt tegye? A szarkák öntudatos állatok. Miért ne mondhatnánk, hogy csak?
FURFANG: 10/10
HANGUTÁNZÁS: 9/10
ÖNTUDAT: 10/10
INTELLIGENCIA: 29/10
HA MÉG TÖBB ÉRDEKESSÉGET SZERETNÉL, LÁTOGASS EL A http://www.mme.hu-RA!
HA BE SZERETNE TEKINTENI AZ ETETŐK ÉLETÉBE, AKKOR FIGYELMÉBE AJÁNLOM A CSIVITELŐ VIDEÓKAT, A CSIVITELŐ YOUTUBE CSATORNÁJÁT:
https://www.youtube.com/channel/UCX4Y6mhYnFZtqLNbQ9I1NVw
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: