TOVÁBBI INFÓK:
10+1 kérdés, hogy megtudd, mennyire ismered a 2018- as év madarát, a vándorsólymot!
A pirossal írt szövegrészek a kvíz megoldásai.
8. A VÁNDORSÓLYOM
ÚJ!
Latin neve:
falco peregrinus
Élőhelye:
Szinte az egész világon megtalálható madárfaj, tengerpartokon, hegyvidékeken, sztyeppéken elég gyakori, de nem idegenkedik a nagyvárosoktól sem, ahol templomtornyokban is fészkelhet. 30 éve annak, hogy visszatért Magyarországra, mert a DDT nevű “rovarirtó” szer eltüntette. Ennek köszönhetően nyerte el a 2018- as év madara címet.
Tápláléka:
Madárzsákmányát a levegőben kapja el, akár 320 km/h sebességgel is zuhanva, ezzel ő a világ leggyorsabb állatfaja, még a gepárdot is lekörözi. Zsákmánya a seregélyektől a récefélékig bármilyen madár lehet, de előszeretettel fogyaszt parlagi galambokat.
Fészkelése:
Több fészkelőhelye is lehet egy revirben. Legtöbbször sziklafalak párkányán költ, de más ragadozó madarak használatlan fészkét is szívesen elfoglalják. A tojó 3-4 tojásán 29 napig kotlik, a fiókák 35 napig maradnak a biztonságot nyújtó fészekben. A kicsik színezete barnás, mellükön hosszanti csíkokkal, fészeklakók és augusztusra válnak önállóvá, ezután kóborolnak egy ideig, hogy aztán saját revirt találjanak, amiben életük végéig kitartanak.
Meghatározása:
A tojó rendszerint nagyobb a hímnél. Röptében szárnyát kicsit behajlítva tartja. Zsákmányüldözés közben nagyon sebesen repül, egyébként csak közepes sebességgel közlekedik. A nemeket nehéz terepen megkülönböztetni. Háta és szárnya palaszürke, alsóteste fehér, fekete csíkozással. Mindkét nem fekete bajuszsávval rendelkezik.
Galéria:
képek:
HA MÉG TÖBB ÉRDEKESSÉGET SZERETNÉL, LÁTOGASS EL A http://www.mme.hu-RA!
HA BE SZERETNE TEKINTENI AZ ETETŐK ÉLETÉBE, AKKOR FIGYELMÉBE AJÁNLOM A CSIVITELŐ VIDEÓKAT, A CSIVITELŐ YOUTUBE CSATORNÁJÁT:
https://www.youtube.com/channel/UCX4Y6mhYnFZtqLNbQ9I1NVw
Kommentek