Nyomozás a Madárbarát Kertben – 5. Megmentendő és nem megmentendő madárfiókák

A költési időszak ezen szakaszában (május- augusztus) gyakran találkozhatunk kicsi, még repülni nem igazán képes madárfiókákkal. 

EZEKET A MADARAKAT NEM KELL MEGMENTENI, HAZA VINNI!

Ezek a kicsik még esetlennek tűnhetnek, de nincs szükségük segítségre, csak abban az esetben, ha például az út közepén csücsülnek, de ilyenkor is csak egy BOKOR MENEDÉKÉBE KELL HELYEZNI ŐKET, mert a szüleik szorgosan etetik őket, de, ha a kismadár közelében maradunk, azzal csak azt érjük el, hogy pánikot keltünk az adott madárcsaládban.

bár még kicsik, ezek a fiókák (barátcinege kicsik) nem szorulnak segítségre, mert a szüleik folyamatosan etetik őket

Tehát ezeken a fiókákon NEM KELL SEGÍTENI!

Amikor tényleg menteni kell:

Előfordulhat, hogy még nem tollas, ki nem nyílt szemű, esetleg csupasz, icurka- picurka fiókát találunk meg. EZEK A MADARAK SZORULNAK SEGÍTSÉGRE.

az ilyen fiókák még nem képesek szüleik nélkül életben maradni, rajtuk lehet segíteni

Mielőtt bármit tennénk

Mielőtt bármit tennénk gondoljunk (és ne higgyék, hogy kegyetlen vagyok) a természet törvényére: csak a legerősebb és legügyesebb fiókák élik túl, és ez az igazat megvallva évente alig éri el a 20%- ot és ez így van rendjén. Sőt, több mint valószínű, hogy a szülők önszántunkból dobták ki a fiókát, mert nem találták elég egészségesnek és, ha az a madár utódokat hozhatna létre, továbbadná nekik rendellenességeit.

Fiókamentés

Csupasz vagy tokos fióka esetén

  1. Tegyük a madarat egy WC papírral kibélelt műanyag dobozkába.
  2. Határozzuk meg a fajt és ezután egy csipesz segítségével etessük meg a rovar és a magevőket reszelt sajtos- főtt tojásos keverékkel, a nappali ragadozókat aprócska nyershús- cafatokkal. Ha galambfiókával van dolgunk naposcsibe indítótápot áztassunk be neki. A fióka nem fogja lenyelni az ételt, ha csak úgy elétesszük. Az étel és víz szervezetbe juttatásához használjunk szívószálat vagy pipettát, de ezt az eszközt KÖTELEZŐ MÉLYEN A FIÓKA TORKÁN LENYOMNI, MERT A TERMÉSZETBEN IS ÍGY ETETIK ŐKET A SZÜLŐK. A fiókákat SOSE ETESSÜK CSONTKUKACCAL VAGY LÉGYLÁRVÁVAL ÉS NE ADJUK NEKI FOLYAMATOSAN UGYANAZT AZ ELEDELT!

Tollasodó fióka esetén

  1. Ezeket a madárkákat már érdemes kalickában tartani.
  2. Az énekesmadaraknak és a pintyeknek továbbra is adhatja a fenti keveréket, a ragadozómadaraknak viszont már érdemes nagyobb húscafatokat adni, de a galamboknál már át kell térni a gabonafélékre.
  3. ELENGEDÉS: Tegyük a fiókát kalitkástul éjjel (baglyok és lappantyúk) vagy nappal (minden más madárfaj) egy ragadozók által elérhetetlen helyre és folyamatosan etessük, kb. 1- 5 napig, míg hozzászokik környezetéhez. Ezután szabadjára engedhetjük a madarat (tovább már nem kell gondoskodnunk róla).

JÓ FIÓKAMENTÉST ÉS ODÚZÁST!

HA MÉG TÖBB ÉRDEKESSÉGET SZERETNÉL, LÁTOGASS EL A http://www.mme.hu-RA!

HA BE SZERETNE TEKINTENI AZ ETETŐK ÉLETÉBE, AKKOR FIGYELMÉBE AJÁNLOM A CSIVITELŐ VIDEÓKAT, A CSIVITELŐ YOUTUBE CSATORNÁJÁT:

https://www.youtube.com/channel/UCX4Y6mhYnFZtqLNbQ9I1NVw

 

 

 

 

Tovább a blogra »