Manapság, mivel minden felület aszfaltozott, a fészkeiket sárból építő fecskéink gyakorlatilag már nem találnak sarat. Ezen könnyen segíthetünk, ha sárgyűjtő helyet létesítünk a kertünkben vagy a panelházunk erkélyén és onnan figyeljük a látogatókat.
Két fajta sárgyűjtő létezik:
1. A NAGY SÁRGYŰJTŐ:
Kicsivel nehezebb az elkészítése, mint a másik sárgyűjtőnek (lásd lent), de ez ne rettentsen el senkit a megalkotásától, mert ez akár több vendéget is vonzhat a környékre, mint a tálcás sárgyűjtő.
Elkészítése:
- Ássunk egy tetszőleges méretű, sekély gödröt a talajba.
- Ezt béleljük ki egy fóliával, majd szórjunk gyökerektől és kavicsoktól megtisztított földet (A füsti fecskés környékeken meghagyhatjuk a gyökereket és a fűszálakat, mert ez a faj előszeretettel kever az építőanyagba fűféléket.) a fóliára.
- Ezután jól locsoljuk be a majdnem kész sárgyűjtőt.
- Ha ezzel végeztünk, a sárgyűjtő körüli növényzetet kapáljuk vagy ássuk ki, esetleg borítsuk el a füvet egyenletesen kaviccsal, mert a fecskék nem szállnak le a fűre.
JÓ TANÁCS: A sárgyűjtőt naponta, kétnaponta érdemes belocsolni, így folyamatosan nedvesen tudjuk tartani a sár- adagolót. A sárgyűjtő közelébe érdemes fecske fészekalapokat, műfészkeket kihelyezni, ha szeretnénk, hogy a fecskék hozzánk fészkeljenek.
2. A TÁLCÁS SÁRGYŰJTŐ:
A nagy sárgyűjtő mini, ablakpárkányon is használható verziója. Csupán egy virágalátét tálca és egy kis “finomított” föld kell hozzá, amit naponta belocsolunk.
Elkészítése:
- Tegyünk földet a virágalátétbe, majd locsoljuk be azt.
JÓ TANÁCS: A tálcás sárgyűjtőt érdemes az ablakpárkányunkra kihelyezni, mert így nagy az esélye, hogy hozzánk költöznek a madarak.
HA MÉG TÖBB ÉRDEKESSÉGET SZERETNÉL, LÁTOGASS EL A http://www.mme.hu-RA!
HA BE SZERETNE TEKINTENI AZ ETETŐK ÉLETÉBE, AKKOR FIGYELMÉBE AJÁNLOM A CSIVITELŐ VIDEÓKAT, A CSIVITELŐ YOUTUBE CSATORNÁJÁT:
https://www.youtube.com/channel/UCX4Y6mhYnFZtqLNbQ9I1NVw
Kommentek