Van néhány olyan dolog a madarakban, amit szinte mindig figyelmen kívül hagyunk. Ilyenek például a lábnyomaik és a lábaik szerkezete. Ez azért történik, mert legtöbbször az állatok tollazatára koncentrálunk, nem a kicsi, vékony lábaikra.
De ezek is rejtegetnek érdekességeket!
A madarak minden családjának megvan a maga lábszerkezete. Megfigyelhetjük például, hogy míg a széncinegék vígan ugrándoznak a faágakon, addig a kis molnárfecskék csakis a levegőben szállnak. Miért van ez így?
Ez azzal magyarázható, hogy míg a széncinegék lába tökéletes az ágak megfogására, addig a fecskék lába szinte képtelen erre, mivel lábaik igen csökevényesek, például a kolibrifélékhez tartozó “álfecske”, a sarlósfecske életében csak egyszer száll le a földre, a levegőben alszik, párosodik, ezért szinte nincsenek lábai.
széncinege lába
molnárfecske lába
Érdekes még, hogy az énekesmadaraknak három ujjuk néz előre, egy hátra, de a harkályoknak kettő előre és kettő hátra (Ez alól vannak kivételek, mint a háromujjú hőcsik, egy olyan fakopáncs, aminek két ujja előre egy hátra néz, erre utal neve is.), ez segíti őket a fatörzseken való megkapaszkodásban.
A legkönnyebben akkor figyelhetjük meg a madarak lábfejének szerkezetét, ha a behavazott etetőn vagy a sáros talajon madárlábnyomok után kezdünk kutatni.
csízlábnyomok a hóban távolról és közelről
Jó lábnyom felkutatást!
https://www.youtube.com/channel/UCX4Y6mhYnFZtqLNbQ9I1NVw